BALI

Bali sa nazýva aj Ostrov bohov alebo Ostrov mieru. A právom!

Môj výlet na Bali bolo jedno veľké spontánne rozhodnutie. No môžem zodpovedne povedať, že to bolo jedno z najlepších cestovateľkých rozhodnutí aké som zatiaľ spravila. Bali je jedna nádherná večne zelená krajina. Bol to môj najkrajší sprirituálny a kultúrny zážitok. 

V decembri som mala nutkavú potrebu kúpiť si opäť nejakú letenku tak som písala kamoške a náš rozhovor vyzeral asi nejak takto: 


JA: Čaf moja, ako sa máme? 

MOJA KAMOŠKA RIA: Ale ok, ty čo? 

JA: V pohode, počuj, stále pracuješ s tými letenkami? Potrebovala by som letenku na Kanárske ostrovy

RIA: A čo chceš ísť na Kanárske? 

JA: Ale iba tak, čo ja viem.. chcem sa naučiť surfovať

RIA: Ale prosím ťa, kašli na Kanárske a poď so mnou na Bali vo februári, tam sa naučíme..

.

.

.

….rozmýšľam asi 30 sekúnd…

.

.

.

JA: Hmmm OUKEJ! IDEM, prečo nie? 


… no a tak to začalo!


Po tomto rozhovore sme si jednoducho kúpili letenky a bolo vymaľované! Musím Vám o Rii povedať, že miluje plánovanie, ja som skôr na tie spontánnejšie rozhodnutia a tak som to celé nechala na ňu. Miliónkrát nám to rozplánovala a preplánovala až som nakoniec už len so všetkým súhlasila, lebo som vedela, že ona to ešte znovu zmení… No pred odchodom mala Ria skvelý plán a množstvo infomácii. A ja? Ja som mala predsa JU! VÝHRA! 

Dokonca mi na letisku strčila do ruky celkom hrubý štós papierov, jej poznámok a stiahnutých informácii z netu, aby som si v lietadle niečo naštudovala… Roztopila som sa..  RIUŠ ĎAKUJEM!

Stavím sa, že chceš vedieť čo nám to Ria naplánovala, však?


Tu je zoznam mojich TOP miest, ktoré sme navštívili!


UBUD


Hneď po pristátí v Denpasare, sme si zobrali taxík a po dvoch hodinách sme dorazili do vnútrozemia ostrova. Ubud je kultúrne cetrum Bali s veľmi špecifickou tradičnou atmosférou. Úzke uličky, všade motorky a dobrá nálada. Je to jedno z najviac turistických miest ostrova, takže je tu veľmi živo. Je obľúbený hlavne kvôli parku s opicami - Monkey Forest, nekonečnému množstvu indonézskych reštaurácii a ešte viac spa centier ako si vieš predstaviť! V Ubude sme strávili pár dní a tu si o ňom môžeš prečítať viac.

TEGALALANG RICE TERRACE - RYŽOVÉ POLIA


Návšteva ryžových polí bola na mojom zozname priorít veľmi vysoko a tak som nadšená, že som ich aj naozaj videla. Je tam nádherne! Zeleň, palmy, kvety a ryža. Výhľady sú naozaj neskutočné. 

Keďže sme boli naozaj premotivované a chceli sme vidieť za každý roh, tak sme sa nakoniec v tých poliach aj stratili.. Musela byť sranda nás pozorovať z cesty ako tam splašene pobehujeme sem a tam a sem a tam a nevieme nájsť cestu späť. No čo ti poviem, stratená blondýna s kamoškou v akcii.. Bez komentára! Ale aspoň bola zábava.

HOLY SPRING WATER TEMPLE 


Pred návštevou tohto chrámu som vedela iba toľko, že sa tam hinduisti kúpu v „svätej“ vode a že je tam krásne. Hmm, hovorím si, oukej, veď uvidíme. 

Úprimne? Bol z toho môj najväčší spirituálny zážitok vôbec. Nikdy by som nepovedala, že by som sa niekedy mohla takto cítiť. 

Náš sprievodca Putu nám zobral oblečenie, aby sme sa mohli aj my okúpať, spraviť jednoduchý „očistný“ rituál a pomodliť sa. Aby sa to lepšie chápalo, nie som vyznávač žiadneho náboženstva, ale tie pocity, ktoré sa dostavia a myšlienky, ktoré ti idú hlavou, keď vstúpiš do tej vody sú neopísateľné. Vnútorný pokoj a nádhera. Aj som si poplakala. Bolo to jednoducho silné a krásne!

ORGANICKÁ KÁVOVÁ PLANTÁŽ


Nom, toto bol tiež jeden veľmi zaujímavý zážitok.

Táto plantáž nebola len o káve. Pestujú tu tiež citrónovú trávu, vanilku, zázvor, dračie ovocie, kakao, ananás, čaj a mnoho iného. Vieš, že ananásovník je krík? Ja teda vôbec. 

Naučili sme sa čo to o výrobe a ručnom spracovaní kávy a taktiež sme mali možnosť ochutnať cibetkovú kávu. ÁNO! Tu hovienkovú! A áno, s pokrikom „ty vieš hovno o tejto káve!“ sme ju aj ochutnali! Dokonca som nejakú priniesla aj domov. Ha! Ešte sa nenašiel nikto, kto by ju ochutnal… 

A neboj sa, že by sme pili naozaj hovná. Tie vykakané kávové zrná sú niekoľkokrát očistené a pražené predtým než ich naservírujú ako delikátnu kávu.

Na konci tejto tour po plantáži je príjemné miesto na sedenie a oddych s nádherným výhľadom, kde môžeš všetky ich produkty aj ochutnať. Takže okrem cibetkovej kávy sme ochutnali aj tradičnú Bali kávu, vanilkovú kávu, horúcu čokoládu a všetky dostupné čaje. MŇAM!

MOUNT BATUR (1,717 m)


Keď mi Ria prvýkrát rozprávala ako pôjdeme sledovať východ slnka na túto aktívnu sopku (posledná erupcia bola v roku 2000), nemala som s tým samozrejme žiadny problém. 


Opäť som až tak úplne nevedela do čoho idem a tak som si pár dní predtým otvorila net a začala čítať. Vety typu: “určite tam nechoďte ak nemáte kondičku“, „ja mám kondičku a bolo to extra náročné“, atď atď, ma teda vôbec nepovzbudili! OMAJGÁD! VEĎ JA NEMÁM KONDIČKU! Teda určite nie takú, aby som sa šplhala na sopku! Ale myslíš si, že ma toto mohlo zastaviť? Css..

Mount Batur

Dobrodružstvo začalo už tým, že sme museli vstávať ráno o druhej, kedy teda väčšinou chodím spať, ale OK - najťažši bod - vybavené. Keď sme o 4 ráno dorazili na miesto určenia, lialo ako z krhly. No tak čo už, sme tu, už nech aj traktory z neba padajú, na tú sopku vylezem! Požičali sme si pršiplášte, dostali sme baterky a dvoch sprievodcov a vyrazili sme na cestu. Prvých pár kilometrov bolo všetko ok, obyčajná horská prechádzka v daždi a tme, ale v polovici to začalo byť zaujimavé. Kopec bol strmší a strmší, príjemný lávový piesok pod nohami vystriedali kamene až sme na konci doslova liezli po šmykľavých skalách. 

Samozrejme priznávam, že som to párkrát chcela vzdať a jednoducho ostať tam kde som bola, ale vždy som to predýchala a liezlo sa ďalej. Ten pocit, keď som tam po viac ako dvoch hodinách vyliezla a slnko začalo vychádzať,  jednoducho stál za to! Konečne prestalo pršať, no stále bolo pomerne oblačno, takže východ slnka nebol AŽ tak podľa našich predstáv, ale napriek tomu tam bolo nádherne. Dymiace diery v zemi, čierna láva pod nohami, čerstvý vzduch a ten výhľad! 

Sprievodcovia nám pripravili raňajky, banány a vajíčka na tvrdo uvarené na sopečnej pare a mohlo sa ísť dole! 

ULUWATU TEMPLE 


Napriek tomu, že toto miesto je naozaj extrémne plné turistov, výhľady na útesy a océan sú neskutočne krásne. Je to obrovský chrámový komplex, takže buď ready, že sa nachodíš.

Takže toto bol môj zoznam najlepších miest a zážitkov, dúfam, že sa ti páčil :) Ale ešte predsa ti musím o Bali prezradiť jednu nepríjemnú pravdu a jednu krásnu skutočnosť! 


NEPRÍJEMNÁ PRAVDA O BALI


Ak sa sem chystáš lebo snívaš o nádherných bielych plážach a tyrkysovom mori, tak ťa veľmi sklamem. Jeden taxikár nám prezradil, že je tu iba jedna a tú si domáci držia v tajnosti. Ja som bola neskutočne sklamaná. Pláže v Kute, Semyniaku alebo aj slávna Padang Padang beach vyzerajú síce z diaľky dobre, ale sú preľudnené a naozaj špinavé. Sú viac vhodné na surfovanie ako na leňošenie. Ak si chceš užiť naozaj krásne biele pláže, zamier na Gili Islands, ktoré sú od Bali vzdialené približne hodinu a pol jazdy loďou. Možeš mi veriť, že to za to stojí! Tu si o Gilis môžeš prečítať viac.KRÁSNA SKUTOČNOSŤ 


Balíjčania sú úžasní! Sú neskutočne dobrosrdeční a krásni. Keď vystúpiš zo svojho komfortu a pôjdeš mimo turistické centrá, nájdeš ťažko pracujúcich, ale štastných ľudí. Jeden chalan mi povedal, že on je tak šťastný vo svojom živote, napriek tomu že nezarába veľa, on to vlastne nepotrebuje, veď má SLNKO a OCEÁN a tie sú predsa zadarmo! BOOOOM…neskutočné nastavenie mysle! 

Ešte ti musím povedať o našom sprievodcovi menom Putu! Ak niekedy pôjdeš do Ubudu a budeš si chcieť ísť očekovať tieto krásne miesta v okolí so šoférom a sprievodcom, tak ho určite vyhľadaj*! Je to neskutočne vtipný týpek, je dobrosrdečný, otvorený a veľmi trpezlivý (hlavne keď ťa vidí pobehovať po ryžovom poli ako nevieš nájsť cestu späť a všemožne sa snaží zaujať tvoju pozornosť aby ťa navigoval, ale samozrejme neúspešne!). Je to rodený Balíjčan, takže samozrejme všetko vie... Dobre, dosť bolo reklamy zadarmo! Hehe


*Putu nájdeš v centre Ubudu: Jln Karna no.18, Purnama tourist service.

Ria a Putu :)

Dnes, po mesiaci doma, vystresovaná z práce, len myslím na to ako ísť späť a nájsť vnútorný pokoj a užívať si SLNKO a OCEÁN zadarmo! Môj ostrov mieru a pokoja! Dnes už ma neprekvapuje, že niektorí ľudia tam idú takto na výlet a už tam jednoducho navždy ostanú, pretože Bali je niečo čo treba zažiť. 


Ak máš už svoj Bali trip za sebou, budem rada ak sa so mnou podelíš o svoje zážitky a typy dole v komentoch :) 

Ak sa ti článok páčil, prosím zdieľaj!


PS: Samozrejme sme nestihli úplne všetko z Riinho zoznamu a nakoniec sme vôbec nesurfovali, ale v podstate mi to vôbec nevadilo, pretože niektoré spontánne rozhodnutia sú proste aj tak NAJLEPŠIE :) 


Šťastnú cestu!


Moc ďakujem za prečítanie! 

PODOBNÉ ČLÁNKY

OTAZKY, DOTAZY? TU OKOMENTUJ :)

Write a comment

Comments: 9
 • #1

  Šarlota (Wednesday, 15 April 2015 02:20)

  úžasný článok, som rada, že som naňho natrafila. tak dobre sa to číta, perfektné :)

 • #2

  Barborka (Wednesday, 15 April 2015)

  Úžasné! :)

 • #3

  Karolina (Wednesday, 15 April 2015 15:52)

  Uz je to skoro tri roky, co jsem se vratila, takze clanek super nostalgie, moc dekuji!!! Jedine co, tak me uplne minul Holy Spring Temple a když čtu tvůj zážitek, tak mne to sakra mrzí!:-( Mě se nejvíc líbiliy opičky. Půlku badgetu jsme utratili za banány a všude po cestě, kde se nějaká našla, jsme stavěli a krmili! Jooo a ještě gig-git waterfall se mi moc líbil!:-)

 • #4

  LostBlondie (Tuesday, 21 April 2015 03:37)

  Dakujem dievcata :) moc ste ma potesili!
  Karolina ja som si tiez celkom rozumela s opickami, hlavne v ubude ;)

 • #5

  Barbs (Saturday, 04 July 2015 13:57)

  Ahoj, prave planujem nasu Bali dovolenku a tvoj blog mi vyskocil upnou nahodou, no je perfektny a napomocny. Mam otazocku kolko ste dali za letenku do Jakarty a spat?

 • #6

  LostBlondie (Sunday, 05 July 2015 08:16)

  Ahoj Barbs, dakujem, som rada, ze je napomocny :)
  Letenky boli vtedy okolo 600Eur, ale tym, ze som mala let domov este cez Kuala Lumpur tak boli o cca stovku drahsie. + letenka z Jakarty do Dempasaru stala do 50Eur.
  Dufam, ze najdes dobru letenku a krasny pobyt prajem :)

 • #7

  Barbs (Sunday, 05 July 2015 17:10)

  Super dakujem krasne, Jak - Dem je momentalne do 100 Eur ale nevadi a to mame lacnejsiu letenku do Jak....a vdaka tebe urcite pojdeme aj na Gili T. Tesiiiim sa!

 • #8

  Ema (Wednesday, 03 February 2016 14:27)

  Ahoj! Ja by som sa len chcela opýtať, pretože ma to veľmi zaujíma, že kde zvyčajne prenocuvávaš na svojich cestách.. pýtam sa preto lebo viem, že ubytovanie zvykne byť drahšie ako všetko ostatné :)

 • #9

  LostBlondie (Wednesday, 10 February 2016 10:13)

  Ahoj Ema, prepac, ze tak neskoro odpisujem.
  Vacsinou prespavam v tych najlacnejsich alternativach, ale tak aby to bolo vzdy bezpecne. Vzdy si rezervujem hostel skor v centre mesta ako niekde na okraji. Niekedy vyuzivam aj couchsurfing, pretoze tam neplatis nic. No a teraz na Costa Rice som pracovala par hodin denne v hostely za free ubytko. Takze tak :) Ak mas viac otazok, kludne mi napis na FB :)

FOLLOW ME!

 

Powr.io content is not displayed due to your current cookie settings. Click on the cookie policy (functional and marketing) to agree to the Powr.io cookie policy and view the content. You can find out more about this in the Powr.io privacy policy.

SHOP NOW!

 

YOU LIKE MY WEBSITE?

GET YOUR OWN HERE:

NEED HELP WITH IT (LOGO, DESIGN OR CREATING ITSELF) ?

CONTACT ME