RODNÁ HRUDA TRIP

Alebo dvojtýždňové dobrodružstvo stopom naprieč Slovenskom.

Ani neviem koho z nás dvoch to bol nápad. Sedeli sme v autobuse, vracali sme sa v apríli zo snowboardovačky vo Francúzsku a preberali plány, kam naše cesty po svete povedú. Vtom sme skonštatovali, že lietame jak blázni kade-tade, ale naše krásne Slovensko moc nepoznáme. A tak to vzniklo! „Čo keby sme v lete precestovali Slovensko?“ „A pôjdeme stopom! Nech je sranda a spoznáme aj ľudí!“ „A zoberieme aj longboardy, keby nás náhodou nikto nechcel odviezť!“ „JO! Dobre, pome do toho.“… 

Asi v máji sme sa dohodli kedy pôjdeme a začali sme plánovať. Googlili sme ostošesť všetky možné slovenské portály a typy kam ísť. Po pár večeroch sme vedeli naisto len dve veci - chceme sa vyhnúť Tatrám (lebo ich poznáme) a musíme sa dostať až do Polonín - do najvýchodnejšej dediny Slovenska - Nová Sedlica,  kde je park tmavej oblohy, aby sme mohli pozorovať hviezdy. Tak ouukeeej, „plán“ by bol.

Pôvodný (veľmi ambiciózny) plán

Náš trip sme sa rozhodli začať z praktického hľadiska hneď po Pohode, ktorá je v Trenčíne. Povedali sme si, že budeme mať dobrý východiskový bod a nebudeme si to môcť len tak rozmyslieť aj keby nás nikto nechcel vziať (ale mysleli sme pozitívne, to sa nám predsa nemôže stať, však?).

 

Zástavka 1 - TRENČÍN

 

Trenčín je krásne historické mesto plné romantických uličiek a zákutí. Jeho poloha na rieke Váh z neho urobila dominantu Považia a Trenčiansky hrad je vidieť naozaj zo široka-ďaleka. Dočítala som sa, že je to jedno z troch najstarších slovenských miest a atmosféra tomu naozaj zodpovedá. 

Tu je pár tipov, čo v Trenčíne určite navštíviť:

 

Hrad - no jo, ísť pozrieť Trenčín a vynechať jeho najväčšiu pýchu by bolo naozaj divné. A smutné! Hrad je nádherný, je z neho pekný výhľad a zaslúži si našu pozornosť už len preto, že jeho história siaha až do obdobia rímskej ríše. Tu si môžeš prečítať viac.

Rímsky nápis na hradnej skale - hlása víťazstvo II. rímskej légie v roku 179. To znamená, že tam je celých 1836 rokov! wow. Treba ho proste vidieť. 

Promenáda, morový stĺp, mestská fara, farské schody, centrum a historické hradby - na všetky tieto krásy ti stačí asi dvojhodinová prechádzka mestom. 

Z Trenčína sme sa pohli okolo 4 poobede a mali sme veľmi ambiciózny plán dostať sa cez Čičmany až do Terchovej. HAHA.. No jo! Stopovací „zajačikovia“ ktorí idú prvýkrát stopovať. Naozaj sme nevedeli do čoho ideme, ale veľmi sme si verili! 

Vybrali sme sa teda cez celé mesto k výpadovke naším smerom a začali stopovať. Napriek tomu, že bola špička, sme stopovali asi pol hodinu kým nás niekto zobral. Sympatický asi 35 ročný týpek - bývalý stopár nás zobral do Novej Dubnice. Pri vystupovaní a ďakovaní nám povedal niečo čo nás celkom zasiahlo: „Neďakujte, veď iba vraciam to, čo som dostal.“  WOW 

Odtiaľ sme išli troma krátkymi stopmi do Zliechova, kam nás priviezla jedna mladá slečna, ktorá sa pre nás dokonca otočila. No čas letel a my sme sa hýbali celkom pomaly. V Zliechove sme si uvedomili, že je 7 hodín večer a teda náš plán budeme musieť zmeniť. No nič to, pochopili sme, že sa vlastne nemáme kam ponáhľať a skončíme teda ten deň v Čičmanoch… hmm.. teda MOŽNO, keďže Zliechov je dedinka, kde prejde asi 5 áut za hodinu, ale BUM - vyhrali sme! To piate auto za hodinu nám zastavilo a odviezlo nás! 

 

Zástavka 2 - ČIČMANY

 

Ako by som opísala moje pocity z tejto malebnej dedinky?.. WOW! proste WOW! Perníkové chalúpky všade naokolo. Nádhera! Krásne malé drevenice s tými typickými oldschool grafitmi sú rozprávkovo čarovné! 

 

Veď sleduj:

Dlho sme sa tu nezdržali, lebo pravda je, že dedinka je naozaj malá. Naša skorá ranná prechádzka nám trvala asi hodinu. Po prechádzke sme si dali raňajky a vybrali sme sa na cestu. 

 

Na doskách sme sa zviezli na koniec dediny a začali stopovať smer Terchová. Ehm…. Ešte pred odchodom z penziónu nám majiteľka povedala, že asi za hodinu pôjde naším smerom, takže nás zoberie.. „Ouuukej, ak nás nikto nezoberie, tak sme vaši! Počkáme Vás na konci dediny.“ A tak aj bolo. 

Po pani z penziónu sme rýchlo chytili ďalší stop a to šialeného poľského kamionistu. Jednak sme neverili vlastným očiam keď len tak pri nás zastavil, potom, že letel ako blázon a nakoniec nás vyhodil len tak na obchvate Žiliny. A nie, nie, nie na odpočívadle, rovno TAM na obchvate! 

No nič to.. o chvíľku sme sa spamätali a už sme longboardili smerom na Terchovú. Ďalší, veľmi príjemný stop sme chytili behom 15 minút a čoskoro sme zakotvili priamo v centre Terchovej. 

 

Zastávka 3 - TERCHOVÁ

 

Keď sme tam dorazili, rozhodli sme sa, že ostaneme dve noci, pretože sme si chceli na druhý deň spraviť veľkú túru na Janošíkové diery a troška si aj oddýchnuť. A tak nastali „šktry cez rozpočet“ - rozumej vynechanie Oravského hradu a Zuberca. Nevadí, veď pôjdeme inokedy.

 

Na našu smolu sme sa na druhý deň zobudili do dažďa a tak sme prespali polovicu dňa. Oukej, oukej, povieš si, že sme zbytočne strácali čas, ale v podstate sme sa konečne dobre vyspali. Ha! Poobede keď vyšlo slnko sme už cupitali smerom hore na Jánošikové diery aspoň na tú kratšiu túru a prečistili sme si hlavy v krásnej prírode. 

Ďalší deň ráno sme išli ešte pozrieť Juraja ako sa týči nad dedinou a hurá na cesty! Ak by mi niekto ráno povedal, že ten deň bude jeden z najlepších a najbláznivejších dní v mojom živote tak mu samozrejme neverím! 

Prvý stop sme chytili v centre Terchovej asi za 20 minút. Chalanko na dodávke, rovnaká krvná skupina ako my a historky z cestovania. Zviezol nás až do Ružomberka, čo bol značný kus cesty a konečne sme sa priblížili k diaľnici. 

V Ružomberku sa nám stala nemilá situácia, keď nám zastavili na škodovke štyria naši potmavší spoluobčania a najprv chceli uniesť mňa, no keď nepochodili, tak chceli zobrať naše veci. Našťastie sme nakoniec celú situáciu ustáli bez strát či šrámov. 

 

Chvíľku na to nám konečne po hodine a pol stopovania zastavil pánko z Nitry a zobral nás. No nešli sme ďaleko, keďže išiel iba do Jasnej, nemal inú možnosť ako nás vyhodiť na odpočívadle pred Liptovským Mikulášom. Hovorím si: „hmmm.. koľko asi tak budeme stopovať na odpočívadle keď pri Ružomberku sme stáli hodinu a pol? No nič iné nám asi nezostáva.“ Pán z Nitry nám pri vystupovaní z auta zahlásil: „Sorry, nemám inú možnosť. Pozrite, veď tu je krásne jazero, môžete sa okúpať!“ „Ale veď jasné! Nema problema!“ A tak sme sa miesto ďalšieho stopovania vybrali načerpať sily k Liptovskej Mare.

Po dvoch hodinách ničnerobenia na pláži sme sa vrátili na odpočívadlo a dúfali, že nás odtiaľ niekto zoberie. Ešte sme ani nestihli vytiahnuť tabuľku a už pri nás stál kamión! „No čo, kam ideme?“ „Na Spiš!“ „Sadajte!!“ whhuuueeejjj! Opäť kamión ale tentokrát SUPER! Strašne milý pánko s krásnymi životnými skúsenosťami a fascinujúcimi príbehmi z ciest po svete! A totálne nad vecou! Dokonca som si mohla na diaľnici aj zatrúbiť!! Tešila som sa jak 5-ročné decko! Vlastne ešte vždy keď si na to spomeniem tak sa teším ako 5-ročné decko! Mehehheee. JES! (čekni video - hneď začiatok)

Tento milý kamionista nás vyhodil pri Spišskom Štvrtku kde sa nám naskytli dokonalé výhľady na Západne Tatry! No krááása!

Po krátkej prestávke sme sa vrátili späť stopovať a opäť sme mali šťastie. Do piatich minút nám zastavil menežeris z Košíc a zobral nás do cieľovej destinácie - Spišského Podhradia. Teda nie úplne do SP ale kúsok odtiaľ. Chvalabohu! Práve zapadalo slnko a silueta hradu na kopci mi dodala pocit víťazstva. Môjho malého víťazstva v ten deň! Som plná krásnych zážitkov a v cieli! 

Zastávka 4 - SPIŠSKÉ PODHRADIE

 

Hneď ráno sme sa dobre naladení (a najedení :)) vybrali pozrieť náš cieľ a dominantu celého Spišského kraja - Spišský hrad. Domáci nám povedali, že pozrieť hrad trvá maximálne 3 hodinky a tak sme mali plán, že po návšteve hradu ešte skočíme pozrieť Levoču. 

Začali sme šľapať z mesta pešo priamo hore a musím priznať, že vôbec sa to nezdá tak ďaleko, ale na moje prekvapenie len vyšlapať hore ku vstupu nám trvalo hodinu. Kúpili sme si lístky a hurá na hrad. Nakoniec sme sa tam „zasekli“ na 4 hodiny, ale vôbec to neľutujem. Predsalen, je to rozlohou najväčší hradný komplex v strednej európe a stojí to za to! Z hradnej veže, do ktorej sa dostaneš nekonečným točitým schodiskom, je neuveriteľný 360 stupňový výhľad na celý kraj! Nádhera, naozaj!

Samozrejme po tejto dlhej návšteve hradu sme Levoču v ten deň nijak nestíhali. Teda Levoču by sme aj stihli, ale chceli sme ísť pozrieť oltár Majstra Pavla a ten bohužiaľ zatváraju už o 5 popoludní, takže z Levoče nič nebolo. 

Na ďalší deň ráno nám pokus o návštevu Levoče opäť zlyhal (nestihli sme mestský bus a stopovať sme smerom späť pre istotu nechceli) a tak sme sa troška sklamaní vybrali opäť stopovať, na stanovisko kde sme predtým vystúpili.

 

Najprv bol naozaj výnimočne horúci deň, teploty okolo 40 stupňov, my na ceste na priamom slnku a nikto nám nezastavoval. Po dvoch hodinách (áno po 2!) prišla strašná búrka a my stále na ceste. Našťastie bol kúsok od nás podjazd pod diaľnicou a tak sme nechcene skončili „pod mostom“. Musím sa priznať, že vtedy mi teda nebolo vôbec všetko jedno. Bola som sklamaná, že nevyšla tá Levoča, unavená z toho páliaceho slnka a nešťastná, že leje ako z krhle, dochádza nám pitná voda a nikto nám za dve hodiy nezastavil! Kto nám už len zastaví teraz? Po búrke?? Nikto nechce mokrých stopárov (aj keď sme mokrí neboli, pretože sme sa schovali, ale kto to bude vedieť keď pôjde okolo?)! Miestami mi bolo do plaču a chytalo ma zúfalstvo… 

No samozrejme, že sme to ustáli, veď sa v konečnom dôsledku nič nedialo, búrka prešla a ako na zavolanie nám zastavilo auto hneď ako sme vyliezli spod mosta. Mladý párik smerujúci na Domašu nás zobral až za Prešov do Kapušian a tam sme si už v kľude a suchu vydýchli. Z Kapušian nás zobral milý pán, pre ktorého sme boli prví stopári v živote a ešte nás aj pohostil malinovou bublaninou od svokry. Milé. Bezpečne nás doviezol do nášho ďalšieho cieľa - Bardejova a mohli sme ísť hľadať ubytko.

Čo všetko sme videli v Bardejove a čo sme zažili na našej ceste ďalej sa dozvieš v ďalšej časti článku - tu!

 

Ďakujem za prečítanie! 

Nezabudni, že sharing is caring, lajky potešia a ak máš niečo na srdci tak komentuj nižšie :)

 

Happy travels!

PODOBNÉ ČLÁNKY

DOTAZY, OTAZKY? TU OKOMENTUJ :)

Write a comment

Comments: 0

FOLLOW ME!

 

SHOP NOW!

 

YOU LIKE MY WEBSITE?

GET YOUR OWN HERE:

NEED HELP WITH IT (LOGO, DESIGN OR CREATING ITSELF) ?

CONTACT ME